10 powodów, dla których warto zacząć trenować

Nastały czasy, w których aktwność fizyczna jest „chlebem powszednim” dla większości społeczeństwa. Sport można uprawiać w różnych formach, dlatego siłownia, trening, bieganie oraz inne formy aktywności cieszą się coraz to większą popularnością. Zresztą pewnie zdążyliście zauważyć, co dzieje się na portalach społecznościowych, i że coraz więcej ludzi zaczyna zwracać uwagę na to jak wygląda i co ma na talerzu. Od wielu lat wiadomo, że „sport to zdrowie” i może przynieść wiele korzyści dla człowieka. Jednak co dokładnie możemy zyskać dzięki aktywnemu trybowi życia, a precyzyjniej, siłowni? Oto 10 powodów, dla których warto zacząć trenować!

1) Sylwetka

Nie muszę zgadywać, że jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie decydują się pójść na siłownię. Jest to miejsce, w którym możemy zgubić parę zbędnych kilogramów, ujędrnić ciało i walczyć ze swoimi niedoskonałościami. Jest to warsztat dla ciała, w którym możesz walczyć ze swoimi niedoskonałościami i „tuningować” swoje ciało. Trening na maszynach, z wolnymi ciężarami lub salki fitness, na których trenerzy pomogą Ci na różne sposoby dojść do celu.  Metod jest naprawdę wiele, wystarczy mieć cel i do niego dążyć!

2) Wzmacnianie aparatu ruchu

Skoro już jesteśmy przy kształtowaniu sylwetki to warto byłoby spojrzeć na to od „strony zaplecza”. Regularny trening wzmacnia nasze ciało, a co za tym idzie również stawy, ścięgna i mięśnie. Krótko mówiąc, wszystko co odpowiada za nasz ruch i poprawne poruszanie się staje się silniejsze. Wcmacnianie ciała poprzez trening z oporem lub ciężarami jest znakomitą profilaktyką jeśli chodzi o uchronienie naszego ciała przed kontuzjami i wadami postawy.

3) Tryb aktywny vs tryb siedzący

Wady postawy oraz problemy z aparatem ruchu bardzo często są spowodowane naszym trybem życia. Siedząca praca, gdzie spędzamy wiele godzin przed komputerem w tej samej, często niekorzystnej dla zdrowia pozycji lub oglądanie telewizora przez dłuższy czas na kanapie na pewno dadzą się we znaki prędzej czy później. Możemy nie być tego świadomo, ale w ten sposób dokładamy cegiełkę do zainicjowania wad postawy lub innych problemów związanych z aparatem ruchu, które często mogą być zauważone dopiero po latach. Tak jak już wcześniej wspominałam, trening wzmacnia aparat ruchu, co będzie korzystne dla osoby, która poza siłownią nie ma okazji zbyt dużo się ruszać. Jest to również idealny sposób, aby „odejść” na chwilę od złych nawyków w ciągu dnia, oczywiście tylko wtedy, gdy ćwiczymy poprawnie!

4) Kondycja

Jeśli dobiegnięcie na autobus jest dla Ciebie męczące i po tak krótkim dystansie nie możesz uspokoić oddechu to poprawienie kondycji jest z pewnością jednym z powodów, dla których powienieneś wybrać się na siłownię! Regularna aktywność na pewno Ci w tym pomoże. Można zacząć od spaceru, przechodząc do bardziej intensywnych form poprawienia kondycji jak trening wytrzymałościowy z ciężarami. Jestem pewna, że po jakimś czasie Twoja zdolność do wykorzystania tlenu przez organizm się poprawi.

5) Ciało a psychika

Wiem, że wygląd zewnętrzy dla wielu jest bardzo ważny. Każdy chce czuć się dobrze w swoim ciele i podobać się sobie. Jednak to nie wszystko! Nie zauważyłeś, że po treningu zazwyczaj czujesz się lepiej? Udowodnione jest, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na samopoczucie. Ciało jednoczy się z umysłem tworzojąc „jedną spójną całość”. Czujesz się spełniony, lżejszy, szczęśliwszy i gotowy do działania!

6) Poczucie własnej wartości

Pewność siebie odgrywa dużą role w relacjach międzyludzkich i ułatwia komunikowanie się. Człowiek czuje się bardziej pewny swoich działań, tego co ma powiedzieć i po samym ruchu ciała i mimice widać, że czuje się dobrze z samym sobą. Doskonalenie siebie, swojej sylwetki, umysłu poprzez trening wpływa na poczucie własnej wartości. Także jeśli brakuje Ci tej ważnej cechy – zrób coś z tym!

7) Samodysyplina

Problem z utrzymaniem systematyczności w treningu oraz diecie. Kojarzysz to skądś? To brak samodyscypliny. Nie zawsze jest łatwo, i nie w każdy dzień człowiek będzie pełen energii do działania, ale to właśnie kiedy nie jest łatwo, a Ty nadal dążysz do celu udowadniasz, że jesteś przepełniony samodyscypliną. Większość nie jest świadoma, że człowiek nie rodzi się z tą cechą. Na samodyscyplinę pracuję się cały czas. Osoba, która ciężko pracuje na coś i wie, ile to kosztuje pracy będzie systematyczna, zacięta oraz odpowiedzialna w swoim działaniu. Systematyczny trening kształtuje wiele cech, a to jedna z nich, która nie tylko przyda się w realizacji celów sylwetkowych, ale i w życiu.

8) Więcej jedzenia

Każdy człowiek ma swoje indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, które warunkuje ile powinniśmy spożywać pokarmu, aby chudnąć, utrzymać wagę, bądź tyć. Zapotrzebowanie zerowe to kaloryka, na której utrzymujemy wagę. Czy wiesz, że gdy jesteś aktywny Twoje zapotrzebowanie zerowe wzrasta? Nie istotne czy spacerujesz, czy biegasz, czy trenujesz siłowo – spalasz kalorie. Tyle ile spaliłeś kalorii podczas którejś z form aktywności równa się temu i o ile mniej kalorii zjadłeś. Wnioskując, im więcej się ruszasz tym możesz więcej jeść bez wyrzutów sumienia i konsekwencji. Oczywiście… są granice!

9) Urozmaicenie czasu

Jak to mówią „gusta, guściki”, ale sport to świetne irozmaicenie czasu. Kto wie, ale może i Ty odnajdziesz tutaj swoją pasję i pochłonie Cię ona do nieprzytomności? Zamiast po pracy wylegiwać się na kanapie oglądając reklamy w telewizji i często mało sensowne programy zabierające czas – pójdź na spacer, rower, rolki bądź na basen! Zahacz o siłownię! Zrób coś dla siebie. Może forma sportu, którą wybierzesz okaże się nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna!

10) Ludzie ze wspólną pasją – nowe znajomości

Może to głupio zabrzmieć, ale z własnego doświadczenia wiem, że nawet siłownia może być doskonałym miejscem do znalezienia bratniej duszy. Pasja, te same zainteresowania, poglądy i podobny cel. Uwierz, że to wystarczy żeby było o czym rozmawiać! Nie ma nic piękniejszego niż nadawanie na tych samych falach. Zresztą… sam(a) musisz to sprawdzić!

Paulina Randzio

Paulina Randzio

Nazywam się Paulina. Jestem zwykłą dziewczyną, która odnalazła pasję w treningu siłowym. Praca nad sylwetką oraz wynikami siłowymi daje mi dużą frajdę, nawet jeśli czasem nie bywa łatwo to jest to tego warte. Swoją przygodę z treningiem rozpoczęłam w 2014 roku. Tak jak każdy, popełniałam wiele błędów i uczyłam się na nich. Z czasem zdrowy tryb życia stał się nieodłączną częścią mojej codzienności. W każdej wolnej chwili doskonalę swoje umiejętności w zakresie treningu oraz żywienia. Staram się dzielić z innymi swoimi doświadczeniami i wiedzą. Poza treningami czerpię przyjemność z fotografowania i filmowania swoich postępów i nie tylko. Jestem początkującą Youtuberką, gdzie mam swój kanał, mam profil na Instagramie i fanpage na Facebooku, na których dzielę się osiągnięciami, przemyśleniami, fit przepisami, które każdy może wykorzystać. Jeśli jesteś miłośnikiem siłowni lub nie wiesz jak zmienić stare nawyki zapraszam do mojego świata!

Pozostałe posty

Więcej o mnie:
Facebook