buty biegowe, buty do biegania, buty treningowe

Bardzo często pytacie. Jakie wybrać buty do biegania, często dziwicie się że nie potrafię w kolejnym mailu odpowiedzieć od razu na Wasze pytanie, tylko zadaje szereg pytań dodatkowych. Jak układa się Twoja stopa, ile ważysz, ile biegasz, po jakiej nawierzchni biegasz, jak często wychodzisz na trening, czy buty będziesz używać tylko do biegania? Pytań jest od groma, w zależności od tego co potrzebujesz powinieneś wybrać odpowiednie obuwie. Postaram się jednak nakreślić jakie są rodzaje i w czym wybierać.

Buty do biegania a buty treningowe

Buty z największa amortyzacją. Często nazywane przez biegaczy bardziej zaawansowanych butami do klepania kilometrów. Używamy je na długie wybiegania, spokojne krótkie rozbiegania lub rytmy. Dla osób które zaczynają przygodę z bieganiem, buty treningowe powinny być podstawowym i niezbędnym wyposażeniem. Dzięki nim unikniesz przeciążeń, bóli stawów i kontuzji. Jeśli masz stopę neutralną wybierz Nike Vomero lub gdy pronujesz Nike Structure, Nike Oddysey. Będą to idealne modele do spokojnych wybiegań, marszo-biegów i początkowych treningów tempowych

Buty treningowo – startowe

To już buty dla trochę bardziej wymagających biegaczy lub dla osób które mają w swojej kolekcji jakieś buty treningowe ale chcą mieć coś bardziej dynamicznego i szybszego. Buty treningowo startowe wykorzystasz na szybkie treningi lub nawet starty. Na pewno nie będą to dobre buty jeśli biegasz po 6:30-5:30/km wtedy potrzebujesz tych z kategorii którą wymieniłem wyżej. Jeśli jednak śmigasz już po 3:30-4:30/km możesz bez problemu szukać czegoś lżejszego, bardziej dynamicznego i sprężystego. W tej kategorii dla stopy neutralnej znajduje się Nike Epic React, Nike Pegasus, Nike Zoom Fly . Jeśli masz stopę pronującą wybierz Nike Winflo.

Buty terenowe

Jeśli jesteś maniakiem leśnych ścieżek, górek lub szutru to ta kategoria jest dla ciebie. Gdy lubisz biegać po mokrej trawie warto wybrać coś z bardziej agresywnym bieżnikiem. Takie buty zapewnią ci przyczepność i nie zawiodą nawet w najtrudniejszych warunkach. Sam mam dwie takie pary i gdy jestem w górach nie wyobrażam sobie startować czy trenować w czym do terenu. Zabezpieczony i wzmocniony przód pozwala na ochronę paznokci i palców. Osobiście biegam i polecam Nike Wildhorse i Nike Kiger. Przebiegłem w jednych i drugich długie wycieczki i nigdy mnie nie zawiodły.

Buty startowe

Jeśli ktoś biega szybko to będzie jego ulubiona kategoria. Moim ulubionym modelem do biegania maratonów jest Nike Zoom Streak 6. Pobiegłem w nich swój najszybszy maraton 2:34:05. Mimo że podczas pamiętnego biegu padał deszcz moje buty idealnie trzymały się podłoża a stopa nigdzie nie uciekała. Ważne aby buty startowe były lekkie i dynamiczne. Dzięki ich pomocy możemy szybciej biegać i to dzięki nim mniej dźwigamy na nodze podczas każdego kroku. Porównaj, gdy biegniesz maraton robisz 24-30 tysięcy kroków. Różnica 100 gram na każdym bucie to jednak duża różnica podczas całego maratonu czy biegu na 10 kilometrów. Nie mniej jednak jeśli nie biegasz szybko to nie bierz ze sobą takich butów bo po maratonie twoje stawy będą to odchorowywać przez następne 2 tygodnie.

Buty do biegania: podsumowanie

Jak widzicie butów do biegania jest naprawdę sporo. Jeśli jesteś początkującym biegaczem lub biegasz wolno wybierz te z kategorii treningowej. Gdy potrzebujesz już szybszych treningów musisz mieć dwie – trzy pary. Jedne do klepania kilometrów, drugie do szybkich treningów i trzecie na specjalne okazje czyli na ściganie się. Taki zestaw gwarantuje mniej przeciążeń i kontuzji. Sam w roku zużywam około 10 par butów. Nigdy nie miałem poważnej kontuzji i właśnie w regularnej wymianie butów upatruję klucz. Dlatego nie zastanawiaj się długo zainwestuj w swoje zdrowie zamiast w leczenie.

Piotr Ślęzak

Piotr Ślęzak

Piotr Ślęzak - maratończyk z czasem 2:34:05, trener i twórca grupy "Ślęzak Team" - indywidualny wirtualny trener, fizjoterapeuta. Prowadzę bloga stestuje.pl oraz swojego Facebooka: Piotr Ślęzak - życie to bieganie. Lubię pomagać innym i ciągle wymyślać nowe inicjatywy biegowe. Organizuję obozy, biegi i ciągle jestem w ruchu. Bieganie to moja pasja z którą dzielę się z innymi ludźmi.

Pozostałe posty

Więcej o mnie:
Facebook