Trening okluzyjny

Dążąc do coraz lepszej sylwetki staramy się wykorzystywać różne metody treningowe w celu dania lepszego bodźca naszym mięśniom do rozwoju. Jedną z takich metod jest trenowanie z ograniczonym dopływem tlenu do mięśni, wywołany zastosowaniem elastycznych opasek, inaczej mówiąc stosując metodę okluzji czy trening okluzyjny.

Trening okluzyjny: powrót do formy po złamaniu kończyn

Metoda ta powstała z myślą o ludziach, którzy szybko mieli wrócić do formy po np.: złamaniu kończyny czy innym urazie ręki lub nogi.
Dlaczego akurat mowa tu tylko o kończynach?
Ponieważ w innym miejscu np.: na klatce czy plecach nie jesteśmy w stanie założyć opaski, tak aby skutecznie ograniczyć dopływ tlenu.
Podczas normalnego treningu nasze mięśnie pożerają tlen, ponieważ w trakcie każdego skurczu, natleniona krew pompuje się do naszych mięśni. Zakładając opaskę uciskową blokujemy dopływ krwi, a co za tym idzie dopływ tlenu. Deficyt tlenu powoduje zdecydowanie szybszą aktywację szybko kurczliwych włókien mięśniowych tzw: białych, które w normalnej sytuacji włączają się przy bardzo dużych obciążeniach. Dzięki zastosowaniu opasek ciśnienie krwi w mięśniach gwałtownie wzrasta, zwiększa się akumulacja metabolitów, występuje niemalże 4-krotny wzrost stężenia hormonu wzrostu, gdzie w wyniku treningu tradycyjnego stężenie to wrasta około 2-krotnie.

Trening okluzyjny: więcej za mniej

Najważniejszym jednak aspektem przy tego rodzaju ćwiczeniach jest fakt, że obciążenie jakim się operuje podczas treningów to zaledwie około 20-30% maksymalnego, czyli takiego z jakim bylibyśmy w stanie wykonać jedno poprawne powtórzenie! Jak łatwo zauważyć trening okluzyjny jest treningiem pozwalającym nam zwiększyć parametry siłowe, ale również spowodować hipertrofię mięśniową, czyli rozrost włókien mięśniowych. Okluzja nie doprowadza do tak poważnego obciążenia układu nerwowego, dlatego możemy trenować częściej zachowując lepszą regenerację.
Metoda okluzji pierwotnie była stosowana jako osobna jednostka treningowa, jednak w kręgach kulturystycznych szybko zaczęto ją wprowadzać jako „dopompowanie” mięśni na koniec treningu, wykonując serie nawet do upadku, czyli do momentu, kiedy nie jesteśmy w stanie wykonać ani jednego powtórzenia więcej. Metoda ta może być z powodzeniem stosowana podczas treningu, gdzie wykorzystujemy inną z metod, a mianowicie super-serie, czyli wykonywanie treningu na dwie antagonistyczne grupy mięśniowe, w tym wypadku biceps z tricepsem i mięśnie czworogłowe uda z dwugłowymi.

Trening okluzyjny tylko dla doświadczonych

Stosowanie okluzji wymaga doświadczenia, dobrego czucia mięśniowego oraz olbrzymiej odporności na ból spowodowany ogromna pompą mięśniową!
Okluzja jest świetną opcją na przełamanie stagnacji treningowej, zaskoczenia mięśni i dania nowego bodźca do ich rozwoju. Należy jednak pamiętać, żeby podczas samego treningu nie ściągać opasek, aby przerwy między seriami skracać do minimum, a także aby cały trening z opaskami nie trwał więcej niż 12-15min.
Pamiętajcie jednak, że tak jak każdą inną metodę treningową, okluzję można stosować tylko przez pewien czas aby móc wykorzystać pełen jej potencjał, a młodzi adepci sportów sylwetkowych powinni najpierw zdobyć staż treningowy, a dopiero potem łapać się za opaski uciskowe.

Michał Karmowski

Michał Karmowski

Jestem wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w Kulturystyce w kategorii powyżej 100 kg, Srebrnym Medalistą Mistrzostw Europy,a także Finalistą Mistrzostw Świata Jestem członkiem Kadry Narodowej w Kulturystyce, oraz pełnię role międzynarodowego trenera personalnego. Dzięki bardzo obszernej wiedzy z dziedziny fizjologii, biochemii i anatomii człowieka jestem uważany za jednego z najbardziej wziętych trenerów personalnych. Oprócz głębokiej analizy fizjologii i upodobań klienta i ułożeniu optymalnego planu treningowego specjalizuję się w kompozycji racjonalnej diety oraz doborze odpowiednich suplementów.

Pozostałe posty - Strona